"Hrozba likvidace Směrníku sochaře a výtvarníka Václava Uruby byl pro nás další impulz. Je důležité, aby se situace mapovala. Aby si lidé uvědomili, že mnohdy jde o hodnotná díla. Naše databáze by měla lidem pomoci získat k sochám ve svém okolí vztah a také budeme aktivně usilovat o ochranu těch, kterým hrozí demolice," řekla.
Podobný osud jako Směrník v Havířově nyní hrozí i kašně před Kinem Luna v Ostravě-Zábřehu. Kino se rekonstruuje a stavební práce mají letos pokračovat v okolí budovy. A právě původní kašna má ustoupit nové oddychové zóně. "Jsme přesvědčeni, že by měla být zachována. Budeme o to usilovat," uvedla Rozehnalová.
Kašna je postavena uvnitř velkého sídliště. Ohroženy podle ní jsou právě sochy z druhé poloviny 20. století. "Jsou relativně mladé, stojí na sídlištích a lidé k nim ještě nemají vybudovaný vztah," vysvětlila.
Rozehnalová předpokládá, že databáze ostravských soch může čítat i několik stovek položek. O konečném počtu ale bude rozhodovat odborná komise. V ní zasedne například autor projektu Šumná města Radovan Lipus či památkář Martin Strakoš. Vybírat by se měly jen kvalitní díla.
Databáze bude vznikat od letošního června. A bude veřejně přístupná. Členové spolku Za krásnou Ostravu předpokládají, že časem vydají i tištěnou mapu či tištěnou publikaci.
Spolek spravuje i kulturní portál www.krasnaostrava.cz, který v těchto dnech slaví rok své existence. Portál přináší informace o ostravské kultuře, mapuje dění na poli nezávislé kulturní scény včetně soukromých hudebních klubů, soukromých nekomerčních galerií a občanských iniciativ.
"Zároveň postupně budujeme archiv témat, týkajících se Ostravy. Například problematiky výstavby na Karolině, městských jatek či městské galerie," uvedla Rozehnalová.